5 כללים להשקעה בנדל"ן מסחרי

חמשת כללי האצבע לפני שמשקיעים בנדל"ן - ע"פ אלעד עדןבעוד שבפסח אנו שואלים לרוב ארבע קושיות, לאלעד עדן, בעל וותק וניסיון בנדל"ן מסחרי וביזמות פינטק, הצבנו חמש קושיות מאתגרות – בנייה של חמשת כללי האצבע החשובים ביותר לפני שמשקיעים בנדל"ן מסחרי.

הקשבנו, רשמנו, סיכמנו ורצנו לספר לכולם. אז למה כדאי לשים לב לפני שנכנסים להשקעה בנכס כמו בניין משרדי או שטחי מסחר?

1. לוקיישן לוקיישן לוקיישן

עדן מגלה לנו: "בכל תחום, ובמיוחד בתחום הנדל"ן, הלוקיישן הוא הדבר החשוב ביותר. במיוחד בהשקעה בנדל"ן מסחרי. כאשר אתם בוחרים את הנכס שאותו תרכשו, בדקו עד כמה יהיה קל להשכיר אותו. האם האזור מבוקש על ידי חברות הייטק או לחלופין מיועד לתעשייה כבדה? האם אחוז האכלוס שלו גבוה והוא משמש בית לחברות רבות לאורך זמן? בחינה פשוטה באינטרנט של החברות הממוקמות באזור תוכל לתת לכם מידע ראשוני".

2. מי החברה המתחזקת את הנכס המסחרי?

אלעד עדן מסביר, "לפני שנכנסים לעסקה, חשוב לדעת מי יהיו השותפים שלכם לאורך השנה. מרבית הנכסים המסחריים נמכרים על ידי חברה שמתחזקת את הנכס לאורך השנה. מדובר בעלויות שעשויות להגיע לאלפי שקלים בשנה, הכוללים ניקיון, אבטחה, לעתים גם גבייה של השכירויות החודשיות מהדיירים ופתרון בעיות בזמן אמת. במיוחד אם אתם בדיוק נמצאים בחופשה בקאריביים כשהחשמל במקום קרס. חשוב למצוא חברת תחזוקה אמינה וטובה".

תעשו מחקר מעמיק ותהיו בטוחים לפני שמתחילים - אלעד עדן

3. אל תקפצו על העסקה הראשונה שראיתם

"תחום הנדל"ן המסחרי פורח היום בארץ, ויש מגוון רחב של עסקאות", מזהיר עדן, "אל תקפצו על העסקה הראשונה שהוצעה לכם. עשו שיעורי בית ונסו למצוא את העסקאות המשתלמות ביותר לא רק על הנייר, אלא בפועל. בקשו לראות אילו פרוייקטים נוספים החברה ביצעה ומשווקת, ונסו לראות את אחוז האכלוס של הפרוייקטים הקודמים. אם לא מצאתם כמעט שטחים מסחריים ריקים – אתם נמצאים במקום טוב.

4. דאגו לתוכנית יציאה

אלעד עדן מפרט – "לפני שאתם רוכשים נכס, ודאו כי תוכלו למכור אותו בקלות כשתרצו להפסיק לנהל אותו. יש חברות הרוכשות נכסים על מנת להשכיר אותם לטווח ארוך, אך משקיעים פרטיים לעתים מעוניינים לשנות את אפיק ההשקעה בעתיד. לכן, לפני שנכנסים לעסקה, חשוב לדעת מה תוכנית היציאה שלכם – ולמצוא נכס אטרקטיבי מספיק שתוכלו למכור בעתיד למשקיע נוסף, ואולי לעשות עוד כמה גרושים על הדרך מהשבחת הנכס".

5. עבדו עם יזם ותיק

"הטיפ האחרון הוא אולי החשוב ביותר", אומר אלעד עדן, "בחרו אך ורק חברה יזמית מנוסה לבנייה או לשיווק הנכס המסחרי. קראו המלצות באינטרנט, דברו עם חברים ועם קולגות בתחום ומצאו יזם ותיק, שאינו מתגלח עליכם בפרוייקט הראשון שהקים".

פורסם בקטגוריה מאמרים כלליים, נדל"ן מסחרי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.