משבר הדיור וכיצד ניתן לפתור אותו

מתחת לפני השטח קיים משבר דיור גדול יותר ממה שהציבור יודע עליו, העיסוק של האוצר בתכניות כמו מחיר למשתכן או מע"מ 0 מדירים הצידה את פתרונות דיור יצירתיים אחרים, שבכל העולם כבר אימצו, ורק ישראל מסרבת לסגל לעצמה.

כיצד מחיר למשתכן פותר את בעיית הדיור?

ובכן, הוא לא. מעל 200 אלף משפחות בישראל אינן מסוגלות אפילו לחלום על רכישת דירה בעצמן ורובן הן משפחות שנתמכות סיוע מהמדינה. המדינה מצידה אומרת שהתכניות, שכל מטרתן הוא לעזור לזוגות צעירים לרכוש דירה, אכן מספקות לאותם זוגות אלטרנטיבה הולמת שאמורה להקל להם על הכיס, אבל ההפך הוא הנכון.

רק השבוע התפרסם בחדשות כי מחירי דירות רבות, שנבנו במסגרת מחיר למשתכן, זינקו במאות אלפי שקלים ואינם מספקים פיתרון הולם לדיור עבור הזוגות הצעירים.

אחת המרואיינות, שזכתה עם בן זוגה במחיר למשתכן, אף אמרה כי מחירי הדירות הללו מגיעות ל-1.5-2 מיליון ש"ח, זאת בניגוד מוחלט לאידאה של מחיר למשתכן מלכתחילה. איך דירות אלה אמורות לעזור לזוגות הצעירים אם המחיר שלהן נושק למחירי הדירות בשוק "הרגיל"?

נשאלת השאלה מה צריך לעשות כדי להתמודד עם משבר הדיור שנוצר כאן, שהוא הרבה יותר חריף ממשבר הדיור שמקבלי ההחלטות מנסים לצייר לנו כמשבר של אלו שחסרים להם רק כמה מאות אלפי שקלים לרכישת דירה?

אז מה באמת יפתור את מצוקת הדיור?

אלעד עדן, יזם נדל"ן המספק פתרונות דיור לסטודנטים ולזוגות צעירים בישראל מסביר כי בין הפתרונות הנפוצים בעולם כדי לפתור מצוקות דיור הם הסבת נדל"ן מסחרי למגורים.

"למה בישראל קשה ליישם את זה? שאלה טובה. אני מאמין שזה בגלל הביורוקרטיה, אבל מדובר בפתרון אידאלי עבור אותם צעירים שרוצים לרכוש דירה אבל במחירי השוק החופשי פשוט לא יכולים", מסביר עדן.

הסבת נדל"ן מסחרי למגורים כולל בתוכו הקמה של דירות מיקרו, המותאמות לצרכיהם המיוחדים של זוגות צעירים וסטודנטים. במקום לשלם 2 מיליון שקל על דירה, להתחייב למשכנתא ל-30 שנה לכל הפחות ולחיות מהיד לפה, דירות מיקרו מהוות פתרון למצוקת הדיור.

אז למה בישראל לא מיישמים אותו? שאלה טובה.

פורסם בקטגוריה מאמרים כלליים, פתרונות דיור, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.