מה הופך את תחום הנדל"ן המסחרי לאטרקטיבי?

מה הופך את הנדל"ן המסחרי לאטרקטיבי? - אלעד עדןתחום השקעות הנדל"ן בארץ ובחו"ל הוא הלהיט של העשור האחרון. משקיעים רבים יותר מצטרפים לאפיקים שמניבים תשואה גבוהה בהרבה מזו של השקעות סולידיות בבנק, ועדיין נהנים מהביטחון של הכנסה חודשית משכירות, כזו ששום השקעה במניות בבורסה לא תוכל לתת.


אך גם בתוך השקעות הנדל"ן יש השקעות טובות, ויש השקעות מצוינות. אם נתבונן בפיזור ההשקעות של החברות הגדולות המושקעות בנדל"ן ברחבי העולם נגלה הרבה מאד פרויקטים של נדל"ן מסחרי. החלטנו להבין יותר מדוע הבחירה הפופולרית היא דווקא בהשקעה בשטחים מסחריים, ושאלנו את אלעד עדן, בעל וותק וניסיון בנדל"ן מסחרי וביזמות פינטק. אז מה הם כבר יודעים שאנחנו עוד לא גילינו?

הכנסה יציבה לטווח רחוק

"כאשר משקיעים בנדל"ן מסחרי בונים תיק השקעות שיניב הכנסה יציבה לטווח ארוך", מסביר עדן "חברות השוכרות שטחים מסחריים אינן בונות על חוזה שכירות לשנה או לשנתיים, כמו שוכרים רבים בנדל"ן למגורים.

הם בוחנים את הנכס היטב לפני ההשכרה, בודקים את המיקום שלו, את התאמת הגודל ואת ההיבטים האחרים, אך מרגע שנכנסו לחוזה – יכול להיות מדובר בשיתוף פעולה לאורך שנים".

משביחים את הנכס

אלעד עדן מזכיר כי חשוב להשביח את הנכס "יתרון חזק נוסף להשקעה בנדל"ן מסחרי הוא השבחת הנכס, שאינה מצריכה השקעה מהכיס הפרטי. כאשר אנו משכירים נדל"ן למגורים לאדם פרטי, במרבית המקרים נקבל אותו במצב פחות טוב מהמצב בו הושכר. אפילו לאחר שנה או שנתיים.

בנדל"ן מסחרי המצב הפוך. חברה משכירה שטח שלרוב איננו מפותח מעבר למבנה הבסיסי ולשטחי התצוגה. היא משקיעה בפיתוח, בחלוקה פנימית, בריצוף, בתאורה מפוארת – למרות שלא מדובר בנכס שרכשו."

ניתן לממש את הרווחים מההשבחה בתום תקופת השכירות

"חברה ששוכרת נכס מסחרי לאורך שנים מתייחסת אליו בצורה דומה מאד לנכס שרכשה", מרחיב אלעד עדן "סכומי ההשקעה גבוהים, ולאורך השנים, ככל שהעסק מתפתח וגדל, נדרשים שינויים ופיתוחים נוספים – שגם הם יוצאים מכיסו של השוכר.

כך, לאחר עשור, בעל הנכס המסחרי נהנה מבעלות על נכס שערכו יכול להיות אפילו כפול מערכו לפני התחלת תקופת השכירות. אם החברה מחליטה לעזור – הדייר הבא יקבל נכס מושבח או שניתן יהיה למכור את הנכס ולממש את עליית הערך."

לסיכום, יש מה ללמוד מאלעד עדן. בבדיקת הכדאיות להשקעה בנכס מסחרי או בנדל"ן למגורים ישנם יתרונות שרצוי לא להתעלם מהם.

פורסם בקטגוריה מאמרים כלליים, נדל"ן מסחרי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.