מצוקת המיטות במעונות הסטודנטים: האם יש פתרון למצוקת הדיור?

לפני מספר ימים הודיע שר האוצר כחלון על תקצוב של הקמת מעונות סטודנטים ויותר מ-3,000 מיטות סטודנטים במוסדות שונים ברחבי הארץ, אך האם מהלך זה מהווה פתרון אמיתי למצוקת הדיור של הצעירים בישראל? אלעד עדן חושב אחרת.

פתרונות דיור לצעירים דורשים חשיבה עמוקה יותר

hand-close-up-of-man-holding-a-key_1098-1980מעונות הסטודנטים אומנם מספקים לאותם צעירים, המעוניינים בדיור, פתרון יעיל לתקופת לימודיהם, אך מה קורה ביום אחרי סיום הלימודים? אותם צעירים נתקלים בחומה כשהם נאלצים להתמודד מול שוק הדיור בישראל.

הבעיה כאמור אינה מתחילה ומסתיימת בבעיות הדיור שאותם צעירים נתקלים בהם בתקופת לימודיהם, אלא מדובר בבעיה עמוקה יותר שהשורשים שלה נעוצים באי-מציאת פתרונות דיור הולם לצעירים, שרוצים להתחיל את חייהם מבלי להיאלץ לשלם הון תועפות על שכירות או לחילופין, להתחייב למשכנתא שאינם יכולים לעמוד בה.

לתפיסתו של אלעד עדן, יזם נדל"ן, בין הפתרונות שהממשלה צריכה לאמץ הנם בנייה והקמה של דירות מיקרו, המספקות לצעירים פתרון דיור המותאם לצורכיהם האישיים והפיננסיים.

מיקרו דירות – למה לא בישראל?

הממשלה יכולה להציע לצעירים פתרונות דיור ארוכות טווח אם רק תסתכל ותלמד מה קורה במדינות אחרות בעולם המערבי.

הדירות הזעירות הפכו למבוקשות בקרב הצעירים במדינות שלמות בארצות הברית, בהן הצעירים חיפשו פתרונות דיור הולמים – והממשלה סיפקה להם את זה.

אותו דבר מצופה מממשלת ישראל – הוספת מיטות והקמת מעונות סטודנטים הם פתרון לא רע ואפילו מהווה פתרון טוב שיעזור לסטודנטים בשנות לימודיהם אך זה פתרון ארוך טווח שמטפל בשורש הבעיה.

הצעירים בישראל, שמתמודדים עם מחירים מופקעים בנדל"ן יותר מעשור, אינם מחפשים פתרון זמני – הם מחפשים פתרונות דיור הולמים, שיתאימו לכיסיהם ולצרכים שלהם על ידי שינוי אופי הדירות המוצעות להם בשוק.

פורסם בקטגוריה מאמרים כלליים, פתרונות דיור, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.