האם שוק הדיור בישראל עומד בפני ירידת מחירים?

הריבית על המשכנתאות עולה, ההיצע בשיא והביקוש של המשקיעים ירד אך הביקוש של הצעירים לדיור בר השגה עולה. אלעד עדן עושה קצת סדר בבלאגן.

אין ספק שבתקופה האחרונה יש האטה בשוק הדיור בישראל – הממשלה הביאה לגידול ניכר בהיצע הדירות, אך אף אחד לא שואל את השאלה למי דירות אלו מתאימות.

visualization-1643855_640במקביל למאמצי הממשלה, בנק ישראל ביצע מהלכים בניסיון להקטין את הביקוש לנדל"ן באמצעות רגולציה שהביאה לעלייה משמעותית בריבית המשכנתאות. יחד עם זאת, מנתונים שפרסמו ממשרדו של הכלכלן הראשי באוצר, יש צניחה בביקוש של משקיעים. שליש מהדירות שנמכרו ברבעון הראשון של 2017 נמכרו ע"י משקיעים – ללא ספק שיא של השנים האחרונות.

כל הנתונים הללו גורמים למומחי הנדל"ן לחשוש מירידת מחירים בשוק הדיור בישראל בטווח הרחוק, אך המציאות עבור מבקשי הדיור רחוקה מכך.

אלעד עדן: "הפיתרון טמון באופי הדירות המוצעות למבקשי הדיור"

מי הם אותם מבקשי דיור? מדובר בזוגות צעירים, סטודנטים, זוגות ללא ילדים, פנסיונרים שאינם זקוקים לבתים גדולים, ולרוב גם אינם יכולים לעמוד בתשלומי המשכנתא או השכירות המוצעים להם בשוק הדיור הנוכחי.

"הפיתרון האולטימטיבי לאותן אוכלוסיות הוא תחילת בנייה של מיקרו דירות. מדובר בדירות המותאמות במיוחד לאנשים שהצורך שלהם בדיור הוא מינימלי. זוג ללא ילדים, למשל, לא צריך דירת 5 חדרים. הצורך שלהם הוא אחר, והדירות הזעירות עונות בדיוק על צורך זה.", מסביר אלעד עדן.

פורסם בקטגוריה מאמרים כלליים, פתרונות דיור, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.